Tomaszów – nowe perspektywy rozwoju

Tomaszów – nowe perspektywy rozwoju

Miasto pozyskało prawie 16 milionów złotych z tzw. funduszy norweskich. Środki, które do nas trafią pozwolą na zrealizowanie szeregu inwestycji i działań społecznych. Na konferencji zorganizowanej 14 stycznia w Urzędzie Miasta zaprezentowano wizję rozwoju Tomaszowa Mazowieckiego na miarę XXI wieku, przy czym środki norweskie sfinansują tylko część zadań. Kompleksowe plany dotyczące niedalekiej przyszłości zaprezentowano podczas  inauguracji Projektu.

Projekt, który właśnie rusza nosi nazwę: „TOMASZÓW MAZOWIECKI – ARENA POZYTYWNEJ ENERGII: wzmocnienie spójności społecznej i gospodarczej oraz podniesienie jakości środowiska naturalnego w Tomaszowie Mazowieckim”. W ramach jego realizacji powstanie m.in. „Hrabski Ogród” – odtworzenie walorów środowiskowych, architektonicznych i historycznych Parku Miejskiego „Solidarność” i parku przypałacowego, wytyczony zostanie pieszo-rowerowy szlak turystyczny na odcinku Skansen Rzeki Pilicy – Zalew Sulejowski, zostanie też opracowana strategia rozwoju i promocji przemysłów czasu wolnego na terenie miasta i Gminy Tomaszów Mazowiecki. Ale to nie wszystko. Inne działania to m.in. opracowanie i wdrożenie lokalnego programu przedsiębiorczości „Aktywni Gospodarczo”, podniesienie standardów dostępności w obiektach użyteczności publicznej i przestrzeni miejskiej, cyfryzacja miasta i zniesienie barier architektonicznych.

We wstępne badania do założeń projektu niezwykle aktywnie włączyli się mieszkańcy naszego miasta poprzez liczny udział w badaniach ankietowych, warsztatach, wywiadach, spotkaniach, konsultacjach  itd. W diagnozie brali udział także przedsiębiorcy i przedstawiciele organizacji społecznych. Ogółem w tej fazie projektu wzięło udział ponad 1.500 osób.

Miasto ma zamiar pozyskiwać kolejne środki także z innych źródeł. Finalnie to te środki, obok funduszy norweskich, przyczynią się do zmiany jakości życia jego mieszkańców uwzględniając trendy społeczne i gospodarcze (rewitalizacja terenów zielonych, ekologia).

W dążeniu do realizacji wizji Miasta zaplanowano kierunki rozwoju zarówno w wymiarze instytucjonalnym, jak i lokalnym, których nadrzędnym celem będzie stworzenie miasta gotowego na rozwój i wrażliwego na potrzeby mieszkańców. W Urzędzie Miasta i jednostkach podległych zostaną wdrożone innowacyjne rozwiązania technologiczne i sprzętowe (serwerownia, sieć światłowodowa, oprogramowanie do obsługi usług specjalistycznych) oraz inne rozwiązania służące poprawie efektywności ich funkcjonowania.

Poprawa świadomości ekologicznej mieszkańców miasta poprzez opracowanie i realizację kompleksowego programu edukacji ekologicznej „EKOpozytywny Tomaszów”, to kolejny moduł Projektu, który zostanie zrealizowany poprzez organizację autorskich zajęć edukacyjnych w przedszkolach i szkołach. To także „Program wsparcia seniorów „Tomaszów dla Seniorów” oraz wdrożenie działań prozdrowotnych skierowanych do najstarszych mieszkańców miasta. Programy realizowane w ramach projektu (w tym te dotyczące rozwoju przedsiębiorczości) zakładają poprawę jakości współpracy z mieszkańcami w zakresie ich zaangażowania w życie miasta poprzez opracowanie i wdrożenie dokumentu strategicznego pn. „Standardy komunikacji i partycypacji społecznej dla miasta Tomaszowa Mazowieckiego”. Kolejnym zaplanowanym krokiem będą działania zmierzające do opracowania i wdrożenia kompleksowej „Strategii rozwoju i promocji przemysłów czasu wolnego na terenie miasta Tomaszowa Mazowieckiego i Gminy Tomaszów Mazowiecki”.

Podczas konferencji inaugurującej Projekt prezydent Marcin Witko podkreślił, że na jego realizacji skorzystają wszyscy mieszkańcy. – Adresatem są też osoby ze szczególnymi potrzebami; z niepełnosprawnością, borykający się z trudnościami. To bardzo ważna cecha projektu opartego o fundusze norweskie. Zrewitalizujemy też kolejną przestrzeń zieloną. Norwegowie przywiązują do ekologii bardzo dużą wagę. Mowa o Muszli Koncertowej i Parku Solidarność. Tomaszów Mazowiecki stawia na to, by mieszkańcy mogli dobrze  żyć. Jak pomyślimy o tym, jak dużo mamy takich miejsc zielonych i jak wiele z nich udało nam się przywrócić do użytku, wiemy, że mieszkamy w wyjątkowym miejscu. Ale fundusze norweskie to nie wszystko, za chwilę ruszamy do realizacji olbrzymiej inwestycji – wymiany oświetlenia w całym mieście. W najbliższych latach będzie działo się dużo dobrego w naszym mieście.

Przy realizacji Projektu „Tomaszów Mazowiecki – Miasto Pozytywnej Energii: wzmocnienie spójności społecznej i gospodarczej oraz podniesienie jakości środowiska naturalnego w Tomaszowie Mazowieckim” finansowanego z programu Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 w Programie „Rozwój Lokalny”, Miasto, Lider Projektu, wraz z partnerami: Gmina Tomaszów Mazowiecki, Filią Uniwersytetu Łódzkiego w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacją „Widzieć Więcej” podejmie wspólne działania zmierzające do rozwoju miasta i regionu. Zostanie również nawiązana współpraca partnerska z miastem Hamar, leżącym w regionie Hedmark. W mieście zlokalizowana jest m.in. hala widowiskowo – sportowa Hamar Olimpiske Anlegg AS – arena igrzysk Olimpijskich w Lillehammer w 1994 roku oraz licznych zawodów sportowych rangi europejskiej i światowej.

Źródło: Urząd Miejski w Tomaszowie Mazowieckim

Previous Młodzi czytelnicy z Dwunastki
Next Przestępczy duet odpowie za usiłowanie włamania

Może to Ci się spodoba

Monitorowanie drogowego przewozu towarów

14 kwietnia 2017 roku w Wydziale Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, odbyło się drugie robocze spotkanie przedstawicieli Izby Administracji Skarbowej w Krakowie oraz Wydziału Ruchu Drogowego KWP w

Rozliczenie PIT 2016 przez Internet – to takie proste!

Wszystkie osoby osiągające w ciągu roku dochody muszą rozliczyć się z fiskusem. Można to zrobić w sposób tradycyjny, wypełniając właściwą deklarację w formie papierowej albo albo przesłać PIT internetowo. Rozliczenie

Kolejna nagroda dla Jadwigi Kocik

Jadwiga Kocik, solistka grupy Wokalni z Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim wróciła z kolejną nagrodą z XI Przeglądu Artystycznego Ruchu Seniora „Nutki Złotej Jesieni” 2022, który odbył się 14

Święto Policji w KPP w Krakowie

Dzisiaj w Komendzie Powiatowej Policji w Krakowie, odbyła się uroczystość upamiętniająca 98 rocznicę powstania polskiej Policji. W obchodach udział wzięli: insp. Krzysztof Król, Komendant Powiatowy Policji w Krakowie, mł. insp.

CleanMaster- profesjonalna firma sprzątająca

Firma CleanMaster oferuje swoim klientom usługi profesjonalnego sprzątania. Nasza wieloletnia działalność pozwoliła nam zdobyć duże doświadczenie w utrzymaniu czystości na najwyższym poziomie. Oferujemy swoje usługi dla klientów indywidualnych, komercyjnych i

3 proste kroki do zarabiania, łatwiejsze niż zamawianie Ubera

Nawet 80% polskiego społeczeństwa ma obawy, że w obliczu stale rosnącej inflacji, ich podstawowe wynagrodzenie nie wystarczy do życia na oczekiwanym poziomie. A co gdyby w 3 prostych krokach, bez

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź